utorok 17. októbra 2017

Harry Potter: Rekvizity a artefakty

Autor: Jody Revensonová
Názov: Harry Potter: Rekvizity a artefakty

AnotáciaĎalšia unikátna kniha do zbierky filmových kníh o Harrym Potterovi. Úžasné čokoládové hostiny, lietajúce metly, noviny s pohyblivými obrázkami, hryzúce učebnice, Vrešťadlá či čarovné mapy - to je iba hŕstka magických výtvorov z čarodejníckeho sveta. Kniha Harry Potter. Rekvizity a artefakty ponúka neopakovateľný pohľad na to, ako tieto neobyčajné predmety pre filmy o Harrym Potterovi navrhli a oživili na filmovom plátne. V tejto knihe nájdete podrobné opisy, unikátne výtvarné návrhy, fotografie zo zákulisia a tajomstvá filmárov z archívov spoločnosti Warner Bros., odhalíte tajomstvá fungovania špiónoskopu alebo si prezriete nespočetné návrhy medailónu Salazara Slizolina. Túto knihu musí mať každý fanúšik Harryho Pottera.

Predtým ako bude ukameňovaná, lebo som sľubovala fotky, sa ospravedlňujem. Stala sa totiž to vtipná vec, nechce mi načítať simku z foťáku v notebooku. Rozmýšľala som, že buď spravím part 2. k tomuto článku, alebo ich postupne popridávam na náš instagram (@booklovers.worldsk). Tešte sa lebo som na ne fakt hrdá - lenže technické okolnosti mi neprajú (tým chcem povedať, ak sa to niekomu z vás už stalo tak prosím raďte).

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt harry potter golden snitchKto by bol povedal, že už je to 16 rokov čo vyšiel prvý film Harry Potter a kameň mudrcov. Keď si to takto prepočítate, bolo to v roku 2001. To som mala 1 rok, až teraz som si uvedomila ako ten čas letí. Mňa, ako mnoho ďalších, Harry sprevádzal celým životom od mala. Postupne som sa zamilovala aj do kníh aj do filmov (aj keď knihy považujem za lepšie). A ešte aj teraz, o 16 rokov neskôr, keď sa niekde spomenie Harry Potter, tak sa automaticky rozprúdi konverzácia - na svete je jednoducho neskutočné množstvo fanúšikov. 
Ak si spomínate v roku 2011 dorazil do kín posledný diel Harry Potter a dary smrti 2, ale ja som mala už dávno prečítanú knihu. Neskôr prišli rôzne nadväzujúce série ako Fantastic beasts and where to find them a Harry Potter and the cursed child. 
Napriek tomu, že sa považujem za veľkého fanúšika, doteraz som nevlastnila ani jednu knihu, ktorá by približovala filmy alebo ich tvorbu. Slovart totiž to vydal napríklad aj Magické miesta či Tvory a netvory. Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu SLOVART, že mi túto knihu poslal na recenziu a vy si ju lepšie môžete omrknúť spolu s ostatnými podobnými TU.


*po hodine histórie o tom kedy vyšiel, ktorý film*
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt harry potter sorcerers stoneV knihe je spomenuté všetko - skoro každý podstatný predmet, ktorý bol použitý vo filmoch, ale aj tie, ktoré si na prvý pohľad nevšimnete. Od toho, čo predstavovalo raňajky, cez butter beer, fire whiskey, Nimbus 2000až po Trojčarodejnícky pohár (áno, Ohnivá čaša je moja obľúbená časť.
Ku každému predmetu sú pridané kvalitné fotky, na ktorých vidieť každý detail a k väčšine aj nákresy. Nenájdete tu však len predmety, ale napríklad aj ako sa vytvárali odliatky, ktoré boli použité v diele Harry Potter a ohnivá čaša, keď boli Hermiona, Ron a iní študenti na dne jazera.
"Včera v noci všetci šampióni prišli o niečo, čo im je veľmi drahé. Tieto štyri poklady, pre každého jeden, ležia teraz na dne jazera."
Okrem mnohého iného tam nájdete aj ako vznikali a kto vytváral rôzne učebnice a dizajny. Dozviete sa koľko úsilia a práce za tým stálo.
Kniha je prehľadne rozdelená na deväť častí. Jednou je napríklad kapitola o jedle, alebo o rekvizitách použitých v Kameni mudrcov ako napríklad šachy či zrkadlo z erisedu, alebo samotný kameň mudrcov. Jednou z kapitol sú aj metly, kde je napísané aj všetko o tom ako sa natáčali rôzne scény na metlách (metlobal). Za všetky noviny (Denný prorok) je zodpovedná Minaová a Lima, ktorých som po preštudovaní tejto knihy začala obdivovať. 

Tým, že sú na každej strane ilustrácie, je kniha vyrobená z kvalitnejšieho papiera, ktorý ja zbožňujem. Samozrejme veľkosť knihy a kvalita sa odrazili aj na cene. Ja si ale myslím, že obsah za tú cenu stojí. Ak zbožňujete Harryho tak ako ja tak to pre vás nebude strata peňazí ani v najmenšom - ja som sa vrátila do detstva a dozvedela sa strašne veľa vecí, o ktorých som nikdy netušila. 
Okrem náčrtov, informácií o tom čo boli počítačové triky a čo nie, obrázkov, a toho ako sa postupne predmety menili v knihe nájdete aj dve špeciálne prekvapenia: papier s rodokmeňom Blackovcov a Rozprávky barda Beedla. 

Knihu celkovo hodnotím na 4/5, pretože knihy, ktoré nemajú žiadny príbeh nie sú pre každého, ale táto jedna mňa zaujala aj napriek tomu.

1 komentár:

  1. Po 5 rokoch manželstva s manželom s dvoma deťmi začal môj manžel čudne konať a chodiť s ostatnými dámami a ukázal mi chladnú lásku, pri viacerých príležitostiach mi hrozí, že sa s mnou rozvediem, ak sa ho opovažím opýtať na jeho vzťah s inými dámami. bol úplne zdevastovaný a zmätený, až kým mi môj starý priateľ nepovedal o kúzelníkovi na internete s názvom Dr.Wealthy, ktorý pomáha ľuďom s problémami vzťahu a manželstva pomocou mocností kúziel lásky, najprv som pochyboval, či taká vec niekedy existuje, ale rozhodol som sa skúsiť to, keď som sa s ním spojil, pomohol mi vrhnúť milostné kúzlo a do 48 hodín sa môj manžel vrátil ku mne a začal sa ospravedlňovať, teraz prestal chodiť s ostatnými dámami as ním so mnou navždy a reálne , Ak chcete tento problém so vzťahom alebo sňatkom vyriešiť dnes, kontaktujte túto skvelú láskavosť pomocou adresy: wealthylovespell@gmail.com alebo priamo WhatsApp: +2348105150446.

    OdpovedaťOdstrániť