streda 25. marca 2015

Richelle Mead - Upírska Akadémia

Toto nie je ďalšia tuctová upírska séria. Je to najlepšia upírska séria! Ak milujete knihy o upíroch, toto si musíte prečítať. Ak nenávidíte knihy o upíroch, toto by ste si naozaj mali prečítať. Ak ani nečítate knihy o upíroch, týmito musíte začať!
Akadémia sv. Vladimíra nie je ďalšou z radu nudných internátnych škôl uprostred amerických hôr. Na tejto akadémii sa mladí upíri priúčajú tajom mágie a dampíri, v ktorých sa zmiešala krv upírov a ľudí, sa tu učia ich brániť. Upírka Lissa je morojská princezná, posledná zo svojho rodu, a jej najlepšia priateľka Rose je dampírka vycvičená na jej ochranu. Pred dvoma rokmi utiekli z Upírskej akadémie a pretĺkali sa naším svetom. No ich čas vypršal a skupina dampírskych strážcov ich priváža späť. Medzi múrmi akadémie na nich číha veľké nebezpečenstvo. Nielen zo strany závistlivých spolužiakov, ale hlavne Strigojov, najnebezpečnejších upírov, ktorých nikto a nič nezastaví.
 
Smrteľne vážne som čakala niečo v štýle Twilight alebo TVD. Očakávala som, že hlavná postava bude upírka a bude mať strašne ťažký život, bojovať s chuťou po krvi a zaľúbi sa do chalana a blah, blah, blah. Aj keď popis napovedá, že to nieje ďalšia tuctová kniha, nedávala som do toho veľké nádeje. Ale celý tento svet je iný. Bola som zaskočená a uchvátená. Konečne niečo iné ako typické otrepávačky.
 
Moroji nemajú ťažký život. Dajú si krv od darcov  v nejakej luxusne vybavenej "jedálni", pri útoku sa nechajú ochrániť strážcami (dampírmi). Zdali sa mi dosť leniví. :'D Dampíri nepotrebujú krv, "môžu si dať hamburger" a tak. Sú však silnejší a vycvičený na ochranu. čiže musia celý svoj život zasvätiť ochrane morojov. Čo sa mi zdá z Morojskej strany dosť sebecké. Ale predsa len sa niekto musí zbaviť strigojov, ktorým sa žije.  Alebo skôr nežije? to je jedno, blbé je, že sú nesmrteľný. Rýchli, silný, krvilačný... Hlavné ale je, že sa tu nikto netrbliece, nepije zvieraciu krv a ani tu niesu žiadne trápne uplakané hrdinky. (BTW: Nič proti Twilightu a tak. Aj ja som ho mala rada, ale každý raz musí vyrásť a uvedomiť si že to celé bolo neogické.) Takže, pre niekoho chválabohu, pre iného bohužial, nie sú tu žiadne presladené, lesknúce sa monštrá...

"Lisa, on je nebezpečný. Nevidí sa mi. Prosím ťa, buď opatrná." 
Dotkla sa mi ruky. "Áno, som. Už si zabudla? Ja som v našej dvojke tá opatrná a ty zase ľahkomyseľná."

Bola som trochu sklamaná z filmovej verzie, ktorá sa mne osobne nepáčila, ale knihe som prepadla po prvých stranách. 

Povedzme si pravdu, kto by nechcel chodiť na Akadémiu Svätého Vladimíra? Či už ako moroj alebo dampír. Chceli by ste ovládať mágiu? Alebo podstúpiť tvrdý tréning na ochranu morojov proti strigojom? Keďže hlavná postava je Rose Hathaway, dampírka, na všetko sa dívame z jej pohľadu, čo ma vtiahlo do deja ešte viac. Bolo to ako keď sa Rose "šupla" do hlavy svoje najlepšej kamarátky Lisi a videla všetko jej očami. Byť v podstate v Rosinej hlave bolo dosť zábavné. Čítať ako sa roztápa nad bohovsky sexi Dimitrim a ako si všetko pre seba komentuje. 

Rose a Dimitri mali pomerne komplikovaný vzťah, čo ma držalo počas slabších chvíľ v deji v strehu.Zo začiatku som si myslela, že to je len tínedžerské pobláznenie. Nečakala som, že aj on k nej bude niečo cítiť. Hlavne keď jej celú knihu vyčítal aká je nezodpovedná a nevyspelá, detinská. Na konci som si uvedomila, že sa Rose zmenila. Z dievčatka, ktorým bola na začiatku, na odvážnu osobu. 

Už len obálkov knihy som bola že Wáúú. Páčila sa mi oveľa viac než pôvodný obal VA. 
A na niektorých knižkách mi vážne vadí slovenský preklad. Napríklad keď nevystihnú vtipnú podstatu textu, alebo keď to v anj vyznie vtipne ale v Sj už nie. To sa tuto nestane keďže prekladateľka sa nebála použiť slang. 
Upírska Akadémia má svoje hrdé miesto na mojej poličke a na vašej bude mať určite, takže šup šup ak ste ju ešte nečítali.
 
- Nataly :'*Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára