streda 16. novembra 2016

Ransom Riggs: Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt miss peregrine's home for peculiars bookAnotácia: Tajomný ostrov. Opustený sirotinec. Zvláštna zbierka veľmi podivných fotografií. To všetko čaká na odhalenie v knihe Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej, fascinujúcom románe, kde príbeh, spolu s výnimočnými dobovými fotografiami vytvárajú nezabudnuteľný čitateľský zážitok, ktorý vo vás bude rezonovať ešte dlho po dočítaní!
Vydajte sa spolu s hlavným hrdinom Jacobom na vzdialený ostrov, kde objavuje rozpadávajúce sa trosky sirotinca slečny Peregrinovej. Tu postupne zisťuje, že jeho chovanci boli viac ako podivní a na ostrove boli možno držané v akejsi karanténe a z veľmi dobrých dôvodov. A zdá sa, že nejakým zvláštnym spôsobom môžu byť stále nažive! Na návštevu domova pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej nikdy nezabudnete!

*Poznámka: Viem, že články od začiatku školského roku prichádzajú zriedka, ale budem sa to snažiť napraviť. Škola nám obom zaberá veľa času a za mňa osobne som do nedávna mala čitateľský blok.

Kto ešte nečítal túto knihu? Sama za seba sa hanbím, že som sa k nej nedostala skôr. 
Musím priznať, že som zostala prekvapená. Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej je príbeh úplne iný ako som očakávala. Podľa obálky som očakávala desivý príbeh. Nebola som vyslovene sklamaná, ale kniha nebola ani z polovice tak desivá ako naznačovali obrázky v knihe. Pri niektorých scénach mi ale aj tak naskakovala husia koža. 
"Even my grandfather, who'd filled my head with stories of tentacle-tongued monsters, had realised images like these would give any kid bad dreams."
Fotografie v tejto knihe sú unikátne a oplatí sa knihu čítať už len kvôli nim. Sú jedinečné a dodávajú príbehu originalitu a tajomno. Postavy som si vďaka nim vedela perfektne vykresliť. Keď sa spojili fotky s autorovými opismi postáv a prostredia, vytvorili dokonalú súhru a skvelý príbeh.
Dobré grafické spracovanie je vidieť už len na obálke, ktorá vás nenechá len tak prejsť okolo a nepozrieť sa, že čo za knihu to je. 
Nespochybniteľne, kniha by bez fotiek stratila svoje čaro. Ale ako celok, bol príbeh úžasným zážitkom. 
"I used to dream about escaping my ordinary life, but my life was never ordinary. I had simply fail to notice how extraordinary it was."
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt miss peregrine's home for peculiars
Originálny námet tejto knihy bol pre mňa hlavným dôvodom prečo som po knihe siahla. Ransom Riggs zozbieral veľa materiálu a ja som šťastná, že mám v angličtine zrovna tú verziu knihy, ktorá má na konci extra obrázky, ktoré sa mu už ale do knihy nevošli. Autor skĺbil realitu s fikciou. 
Sirotinec je téma, s ktorou sa dá vyhrať na  mnoho spôsobov a v tomto spojení (s nadprirodzenom a fikciou) sa mi veľmi páčila. Dej postupoval rýchlo a v momentoch, keď sa aj nič zaujímavé nedialo sa zjavili nové postavy, nové deti s rôznymi schopnosťami. Vašu pozornosť si udržia aj zvraty a odhalenia, ktoré počas príbehu pre vás autor prichystá. Príbeh určite nie je jednotvárny a nudiť sa nebudete. 
Kniha sleduje mladého Jacoba, ktorý sa po tragickej smrti "šialeného" starého otca nevie vyrovnať so stratou a dá na radu svojho psychiatra, ktorý mu poradí vydať sa v stopách starého otca za príbehmi, ktoré ich spájali najviac - za osudmi neobyčajných detí slečny Peregrinovej. Čo Jacob považoval za fantáziu starého pána sa však stáva skutočnosťou a nespoznáva len to úžasné, ale aj nástrahy, ktorým tieto deti musia čeliť. 
"Yes, it was beautiful and life was good, but if every day were exaactly alike and if the kids really couldn't leave, then this place wasn't just a heaven but kind of prison too."
Autor by odo mňa dostal 100 percent za postavy. Všetky boli skvele vykreslené spolu s fotkami, ktoré dotvárali ich obraz. Aj samotný Jacob, ktorého fotka sa v knihe nevyskytuje, je vykreslený dopodrobna. Všetky jeho vlastnosti aj dobré, aj zlé, z neho robia postavu, ktorú si čitateľ ľahko obľúbi. Ale jednoznačne si ešte viac obľúbite deti žijúce na ostrove v sirotinci. Či už Millard, Emma alebo Enoch... Každý mal zvláštnu schopnosť a každý bol niečím špeciálny. 
Samozrejme, ako v každej dobrej knihe nesmie chýbať trošku romantiky. Aj keď je jej v tejto knihe minimum, milostný príbeh za stránkami je postačujúci. 

Z môjho hodnotenia knihe strhávam len jeden bod, pretože nebola až taká desivá ako som ja očakávala a predstavovala si. Ale ak hľadáte niečo miestami desivé, tak toto je jednoznačne niečo pre vás. Príbeh je inak úžasný a ja som si zamilovala či už autorov štýl písania alebo postavy. 
Nemôžem nespomenúť finále tejto knihy, ale aby som neprezradila veľa, tak autor nesklamal a poriadne to roztočil. 
Knihe dávam 4/5 hviezdičiek.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára