štvrtok 16. marca 2017

Patrick Ness: Niečo viac

Názov: Niečo viac
Autor: Patrick Ness
Séria: -
Žáner: YA
Počet strán: 320 
Hodnotenie na GR: 4,04*/27 865 hlasov

Anotácia: Chlapec menom Seth zomiera. Život mu vezmú besniace morské vlny. No potom sa prebudí. Nahý, smädný a hladný. Ale živý. Ako je to možné? Spomína si na vlastnú smrť, ako sa mu trieštili kosti, ako si rozlámal lebku o kamenné morské dno. A ako to, že sa prebral? A kde sa vlastne nachádza? Ulice sú mu povedomé, ale všetko je opustené a zničené. Čo sa to deje? A prečo vždy keď zatvorí oči, podľahne spomienkam, ktoré mu pripadajú reálnejšie ako svet okolo. Čo je skutočné? Seth hľadá odpovede a dúfa, že tu nie je sám, že toto predsa len nebude jeho osobné peklo... A čoho sa najviac desí? Že tu je ešte niečo viac...


Ešte som síce nemala tú česť prečítať Sedem minút po polnoci, ale pomaly sa k tomu dostávam. Musím sa priznať, že zo začiatku (pri mojej prvej knihe od Nessa - My ostatní tu len tak žijeme) som si nebola celkom istá, či sa mi autorov štýl písania páči. Postupne po prvých stranách som jeho zaujímavým knihám úplne podľahla, či už v prípade My ostatní tu len tak žijeme, alebo Niečo viac. 
Nemohla som sa nabažiť tejto jeho knihy, ktorá sa už za chvíľku ocitne v kníhkupectvách a slová som hltala jedno za druhým. Prečítala som ju hneď  (tak dva - tri dni) a napriek tomu, že dostať sa k napísaniu tejto recenzie mi trošku trvalo, tak dámy a páni predstavujem vám jednu z najzaujímavejších kníh aké som kedy čítala. 
"Nestačí, že som zomrel raz? Koľkokrát sa to ešte zopakuje?
Ale potom si pomyslí: Nestačí. Lebo zomrieť možno aj pred smrťou."
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt seth more than thisPre niektorých ľudí môže byť táto kniha až príliš psychologická, ale pre mňa je to len Ďalší dôvod prečo som si ju obľúbila. Táto kniha je naozaj výnimočná, či už tým, ako hlboko sa dostáva do ľudskej mysle, alebo samotným príbehom. Každá kniha od Patricka Nessa je výnimočná niečím iným a ani pri jednej sa nenudíte. Aj Niečo viac je kniha plná zvratov a prekvapení.
Vec, ktorú si na jeho knihách ale cením najviac sú postavy.  Nie postavy, ktoré sú výnimočné tým, že sú predurčené zachrániť svet, alebo sú trblietaví upíri. Tieto postavy sú vždy ľudia, ktorých by ste stretli vonku na ulici, alebo možno ste to vy sami. Sú to postavy, ktoré ničím nevynikajú a preto je také ľahké si ich obľúbiť a uvedomiť si, že svet sa netočí len okolo jednej osoby a treba sa naň pozerať z väčšieho pohľadu.
Dej sleduje Setha, ktorý už na prvej strane zomiera. Ďalej príbeh sleduje to čo sa stane po "smrti". V prvých momentoch po smrti netuší kde je, ako sa tam dostal a je zmätený. Sám nevie či zomrel. A ak áno, ako j možné, že sa ocitol v tomto novom opustenom svete?
Prvú časť tvoria len jeho myšlienkové pochody a to ako sa snaží zistiť, kde je a ako tam prežiť. Napriek tomu, že tejto časti chýba akcia, stále vás ku knihe budú ťahať všetky tajomstvá a veci, ktoré nedávajú zmysel. Samozrejme sú tam aj flashbacky, ktoré ukazujú ešte viac o Sethovi.


"Ľudia sú krehkí. Každý sa občas zlomí."
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt more than this patrick nessSeth je veľmi reálna postava, ktorá je napísaná tak, aby vyznela pravdivo. A to sa Patrickovi Nessovi aj podarilo. Jednoznačne som sa dokázala vžiť do Setha a jeho pocitov rovnako akoby som sa vžila do hocakej dievčenskej postavy. Bez pochyby som si obľúbila aj ostatné postavy v knihe, pretože autor skutočne je génius. Nie každému sa podarí napísať takúto úžasnú knihu, ktorá si získala moje srdce. Nie len že som nemohla prestať čítať, na poslednej strane mi bolo naozaj ľúto, že je príbeh u konca.
V Niečo viac sa naozaj skrýva niečo viac. Tak ako niektoré knihy sú plytké a nemajú žiadnu hlbšiu myšlienku, táto kniha je pravý opak. Nejde o to, aký je koniec, ale o to, ako sme sa tam dostali. Preto mi v tejto knihe koniec neprišiel až taký podstatný, lebo celý dej bol jednoducho plný prekvapení a hlbokých myšlienok.

"Poznaj sám seba a bojuj."
Ak si nie ste istý, či si túto knihu kúpiť, ja vám ju naozaj odporúčam :) Vychádza už 22. marca presne na naše blogové narodeniny! Môžete si ju predobjednať TU. Samozrejme,  veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu SLOVART za recenzný výtlačok.
A tiež nezabudnite, že 30. marca v Bratislave bude Patrick Ness (viac info TU).


4 komentáre:

 1. STrašne som rada, že sa aj tebe páčila ♥

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Vcera mi psali, ze mi ji posilaji, tak se tesiiiiim :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Máš sa na čo tešiť, dúfam, že sa ti bude páčiť :)

   Odstrániť